Film Kevina Reynoldsa "Zmartwychwstały" można obejrzeć w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Projekcje o 9.45, 14.00 i 18.15.
Do soboty 19 marca w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu można obejrzeć przepiękną wystawę pisanek, palm i innych ozdób wielkanocnych. Czynne codziennie do godziny 16.00. Wstęp bezpłatny. W sobotę od godz. 10.00 odbędzie się kiermasz prezentowanych prac.
Spotkanie Kręgu Biblijnego planowane na dzień 16 marca, w środę nie odbędzie się, natomiast w kwietniu - według planu podanego w zakładce "Spotkania".
Zapytałam kilka osób o to, czym jest dla nich post? I oto odpowiedzi. Dla mnie były bardzo ciekawe i inspirujące.
Dorota. Krąg Biblijny
Jest to stała postawa niezgody na wszystko, co szkodzi miłości.
Św. Paweł pisał o nawracaniu się przez odnawianie umysłu. Może gdzieś tu trzeba szukać odpowiedzi na pytanie o istotę postu. Odrzucenie w życiu tego, co stanowi przeszkodę w mojej relacji z Ojcem ( patrz Łk 4, 1 –13).
To zrezygnować z siebie.
Jest to czas na zrobienie czegoś dobrego.
Zrobienie czegoś, co mi niewygodne z powodu miłości Boga i bliźniego.
Jest to pewna postawa, skłonność, dyspozycja do zrezygnowania, oddania, uniżenia, poświęcenia. A okresy postów w Kościele są po to, aby oddać się w tym czasie jeszcze bardziej Panu Bogu – zrezygnować z zapatrzenia się w siebie.
Jest to specjalny czas na to, żeby poznać kim jestem wobec Pana Boga, drugiego człowieka i siebie samego. Trzeba to zrobić w wyciszeniu, zrezygnowaniu ze wszystkiego, oprócz tego, co konieczne, umartwieniu, nałożeniu na siebie praktyk pokutnych (odnośnie pożywienia, przyjemności, odpoczynku, modlitwy) W takiej atmosferze człowiek sam się sprawdza.
Post jest wtedy, kiedy twoim bliskim żyje się z Tobą lepiej, kiedy są szczęśliwsi. Jeśli doświadczamy szczęśliwości, to lepiej i głębiej doświadczamy Bożej obecności. Dla tego doświadczenia potrzebny jest post.
Post bez miłości nie ma sensu religijnego. Tak jak podejmuję trud dla kogoś, kogo kocham, tak i w tej sprawie podejmuję go dla Jezusa, bo chcę z Nim współpracować w dziele zbawienia. Przeżywam to radośnie i twórczo!
Post należy zawsze łączyć z osobą Jezusa. Najpierw odejście na pustynię – samotność, refleksja, wejście w świat własnego ducha, wsłuchiwanie się w głos Boga, a potem powrót czyli nawrócenie. Właściwie ustawiczne nawracanie, tak jak i „margines” postu powinny być częścią każdego dnia roku.
W poście pewnie chodzi o to, aby wzmocnić przekonanie o swojej ograniczoności i zgodzie na nią. Nie jesteśmy nieograniczeni. Nasza wolność też nie jest nieograniczona. Nie wszystko muszę mieć. Nie wszystko mi wolno. Ostatecznie więc otwiera się przestrzeń inna: jeżeli nie wszystko mi wolno, to co mi wolno? Wolno mi aż.... kochać Boga i bliźniego jak siebie samego. Jeżeli nie wszystko muszę mieć, to co mi wystarczy mieć? Bóg mi wystarczy. To nie są moje słowa tylko św. Teresy: „Bóg sam wystarczy”!
Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej informuje, że w odpowiedzi na prośbę Ojca Św. Franciszka, z inicjatywy ruchów i stowarzyszeń katolickich, w dniach 4-5 marca 2016 r., odbędzie się w Katedrze Wrocławskiej, adoracja, uwielbienie i pojednanie w ramach "24 godziny dla Pana".
Adoracja rozpocznie się 4 marca w piątek, o godz. 20.00 i trwać będzie do godz. 20.00 dnia następnego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w tej adoracji, by kontemplować Miłosierdzie Boże i go doświadczać w sakramencie pojednania. Szczegóły na załączonym plakacie.
W okresie Wielkiego Postu J.E. Ksiądz Arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, zaprasza na CZWARTKOWE KATECHEZY WROCŁAWSKIE do bazyliki garnizonowej pw. Św. Elżbiety przy wrocławskim Rynku. Katechezy odbywać się będą - począwszy od 11 lutego - w każdy czwartek o godz. 19.00 i połączone będą z adoracją Najświętszego Sakramentu prowadzoną przez wspólnoty ewangelizacyjne.
Katechezy organizowane przez Katolickie Radio Rodzina podejmować będą tematy małżeństwa, rodziny, miłości, wychowania i wygłoszone zostaną przez: ks. Stanisława Orzechowskiego, o. Leona Knabita, Jacka Pulikowskiego, s. Małgorzatę Chmielewską, ks. Marka Dziewieckiego i o. Ksawerego Knotza.
Szczegółowy program na: www.katechezy.wroclaw.pl.
W najbliższą niedzielę 14 lutego rozpoczną sie rekolekcje wielkopostne we franciszkańskiej parafii św. Karola Boromeusza na ul. Kruczej oraz w paulińskiej parafii św. Mikołaja na ul. św. Antoniego.
FRANCISZKANIE. W tym roku nauki rekolekcyjne, zatytułowane "Spotkać Jezusa w Mieście Spotkań", będzie głosił ks. prof. Mariusz Rosik - biblista, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego. Rekolekcje będą trwały od niedzieli do środy włącznie. W tygodniu nauki rekolekcyjne o godz. 7.00; 12.00 i 18.00.
Kilka słów o rekolekcjoniście: Ks. prof. Mariusz Rosik od 1993 roku jest kapłanem Archidiecezji Wrocławskiej. Jako wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego i Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmuje się teologią Nowego Testamentu, egzegezą Ewangelii synoptycznych oraz starożytną historią Żydów. Jego zainteresowania oscylują także wokół relacji judaizmu i chrześcijaństwa w czasach narodzin Kościoła. www.rosik.archidiecezja.wroc.pl
PAULINI. Rekolekcje będątrwały od niedzieli 14 do środy 17 lutego. W tym roku poprowadzi je o. Grzegorz Zakrzewski – paulin pracujacy w Warszawie. Nauki rekolekcyjne podczas Mszy świętych o godz. 9.00 i 18.00.
Spotykamy sie w środę 17 stycznia, po Mszy św. o godz.18.00, w sali obok dolnego kościoła na lectio divina. Rozważać będziemy dzieje Apostolskie rozdziały 12-14.
Kolejne spotkanie Kręgu Biblijnego odbędzie się w środę, 3 lutego. Zapraszamy na Mszę św. o godz. 18.45 do dolnego kościoła, a po niej rozważanie Adhortacji papieża Franciszka "Evangelii gaudium"
Film francuskiego reżysera Jeana Sagolsa, pod takim właśnie tytułem, możemy oglądać w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Seanse o godz. 14.15 i 16.16 (w tych godzinach do 04.02 włącznie).